Ana Sayfa > Basın Açıklamaları > BASIN BÜLTENİ
Odfed-BasinBulteni

 

 

OTİZMLİ AİLELER YAKLAŞIK 5-6 MİLYON SEÇMENİ OLUŞTURUYOR!

 

Otizmin görülme sıklığı büyük bir hızla artarken, otizmli bireylerin ve onların aileleri, yakın çevreleri de artık toplum içinde göz ardı edilmeyecek bir rakama ulaşmış durumdalar.

 

Amerikan CDC (Centers for Disease Control and Prevention – Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri) tarafından en son yapılan belirlemeye göre bugün otizm her 59 doğumda bir görülme sıklığına sahip.

Bu oranın 2016 yılında 68’de bir, 2000 yılında ise 150’de bir olduğu göz önüne alındığında, bu hızlı artış daha da iyi anlaşılmaktadır.

 

Yukarıda belirtilen oranlarla, ülkemizdeki duruma bakıldığında, Türkiye’de 1 milyonu aşkın otizmli birey olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Çekirdek aileleri ile beraber bakıldığında otizmden etkilenen kişi sayısı 3-4 milyon, yakın çevreleri ile birlikte değerlendirildiğinde ise 5-6 milyon olacaktır. Bu rakamlar, toplum içinde azımsanamayacak rakamlardır.

 

Bu 5-6 milyon kişi, farklı yaşam tarzlarından, farklı siyasi görüşlerden, farklı meslek gruplarından oluşmuş, ancak otizmin ortak noktasında çok sağlam bir şekilde birbirine kenetlenmiş bir sosyal gruptur.

 

Bu ailelerin, bireylerin birbirlerine bağlılığı herhangi bir partinin veya siyasi  görüşün seçmenlerinin, üyelerinin bağlılığından çok daha sağlam ve kalıcıdır.

 

Ülkemiz önemli bir seçime hazırlanırken, otizmli bireylerin ve yakınlarının yaşadığı sorunların ve bu sorunlara çözüm önerilerinin, farklı siyasi partilerin liderleri tarafından seçim programları içine dahil edilmesi ve meydanlarda seslendirilmesinden dolayı mutluyuz. Bu duyarlılığı önemsiyoruz ve devam ederek, çocuklarımızın geleceği için umut veren gelişmelere dönüşmesini bekliyoruz. Çocuklarımızın sorunlarının fark edilmiş olmasından dolayı mutluyuz ve verilen sözlerin takipçisiyiz.

 

ODFED , Otizm Dernekleri Federasyonu olarak,  her türlü siyasi görüşten bağımsız, bünyesinde tek tasası çocuklarının geleceği olan, her görüşten, her yaşam tarzından aileleri barındıran bir Sivil Toplum Kuruluşu olduğumuzu bu vesile ile tekrar belirtir, hep birlikte daha güçlü, müreffeh ve sağlıklı bir Türkiye inşa etmek için çaba gösteren tüm siyasi partilerimize başarılar dileriz.

 

Saygılarımızla,

ODFED

Ergin Güngör

Başkan