Ana Sayfa > Genel > ODFED Aracılığıyla 5 Yetişkin Otizmli Birey İstihdam Ediliyor
çalışma

Genellikle gelişmiş ülkelerde örneklerine rastladığımız, Otizmli bireylerin istihdamı konusu, ülkemiz için şimdilik bakir kalmış bir alan olmaya devam etmektedir. ODFED yetişkin otizmli bireylerimiz için bakım evleri konusunu ülke gündemine taşımakla birlikte, çalışma hayatına katılabilecek otizmli bireylerimizin istihdamı konusunun da öneminin farkındadır.

Bilindiği üzere önceki yıl da bir otizmli bireyimizin IT Bilişim sektöründe istihdamına ön ayak olan ODFED, yetişkin Otizmli bireylerimizin istihdamı konusunda yeni bir çalışmaya daha imza atmıştır.

Bankalara, sigorta firmalarına ve bunun gibi birçok firmaya analiz, yazılım ve test konularında danışmanlık yapan “Bilgi Teknolojileri Danışmanlık” şirketi ile geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiğimiz toplantı, nihayet meyvelerini vermeye başladı.

Yapılan ilk toplantıda firma yetkilileri, “ Birçok Otizmli ve/veya Asperger Sendromlu bireyin topluma kazandırılması için dünyada yürütülen çalışmaları inceledik, başta ABD olmak üzere birçok gelişmiş ülkede bu konuya ilişkin merkezler bulunduğunun farkındayız. Bu sebeple biz de bu konuda çalışma yürütmek isteriz”  dediler.

Firma yetkilileri ile yapılan ümit verici ilk toplantımız neticesinde, dört Asperger Sendromlu bireyimizin iş görüşmeleri, işe alıştırma ve iş koçluğu hizmetlerinin yürütülmesi ve takibinin yapılması konusunda ön anlaşma sağlanmıştı.

Yapılan ikinci toplantı neticesinde ise iki yetişkin otizmli bireyimizin iş deneme süresi ve işe yerleştirme süreçleri için anlaşma gerçekleştirilmiştir. Öncelikle firmanın tüm çalışanları, Otizm konusunda bizler ve eğitimciler tarafından bilgilendirilecek olup 5 kişilik istihdamın yanı sıra ODFED’in belirleyeceği iş koçları ile otizmli bireylerimiz desteklenecektir.  Belirlenecek olan iş koçlarının ücretleri firma tarafından karşılanacaktır.

Ayrıca, Kurtköy Teknopark merkezli şirket ve üniversiteler ile birlikte proje oluşturma konularının alt yapısı üzerinde de fikir alış verişinde bulunulmuştur.

ODFED olarak,  ümit verici örneklerin artmasını temenni ediyoruz.