Ana Sayfa > Faliyetlerimiz > ODFED SORUYOR “OTİZM NEDİR”
IMG_6943

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü sebebi ile bu yıl farklı bir şey yaptık. Yıllardır Otizmi Fark et yaşamı paylaş ve benzeri sloganlar ile Otizmliler fark edilsin, Anayasal haklarına kavuşsunlar istedik ve kamuoyunu haklı davamıza destek vermeye davet ettik.

Geçen yılların ardından, toplumda ne kadar farkındalık yarattık, Otizm ne kadar biliniyor bilmek istedik. İşte bu sebeple, ODFED Üyesi Sivil Toplum Kuruluşları amatör kameraları ile ülkemizin farklı şehirlerinde kısa röportajlar yaptılar ve sordular ” OTİZM NEDİR ? ”

İzleyeceğiniz videoda otizm hakkında söylenenlerin hepsinin otizm ile ilgili doğru bilgiler taşımadığını ve bilimsel bir istatistiki veri teşkil etmediğini belirtmek isteriz.

Videoyu izlemeden önce OTİZM NEDİR BİLMEK isterseniz aşağıdaki satırları okumanızı tavsiye ederiz.

Otizm, doğuştan gelişen, genetik altyapıya dayanan, karmaşık nöro – biyolojik tabanlı bir gelişim bozukluğudur. Başkalarıyla etkileşimde bulunmayı engelleyerek bireyin kendi iç dünyasıyla baş başa kalmasına yol açan otizm, genellikle 3 yaştan önce ortaya çıkarak çocukların sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz olarak etkilemektedir.