Ana Sayfa > Haberler > ODFED’ DEN ‘3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’ MESAJI
engelli(19)

‘3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ’

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık günü, engelli bireylere yönelik toplumsal bilinç ve farkındalığı arttırması açısından önemlidir.
Ancak, ülke nüfusunun  %12’si engelli olan bir toplumda farkındalık ve destekleyici davranış modeli istenen noktada olmadığı gibi engelli bireylerin kanuni haklarına rağmen köstekleyici tavır ve uygulamalar devam etmektedir. Toplumun büyük kesimi, kendisi yaşamadan karşısındakini anlama eksikliği taşımaktadır.
Ülkemizde engelli bireylerin yasal haklarının ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar hala gerektiği noktaya ulaşamamıştır. Özellikle otizmli bireylerin sağlık ve eğitim hakları ile ilgili sorunları devam etmektedir.

Otizm Platformu’nun katkıları ile hazırlanan “Otizm Eylem Planı” 3 yıl önce dönemin Başbakanı tarafından büyük umutlarla duyurulmuş ancak, taslak olmaktan öteye gidememiştir. Ne yazık ki otizmli bireyler ve aileleri kaderleri ile baş başa bırakılmışlardır.

ODFED olarak defalarca ilgili Bakanlıklarla görüşülmüş, hazırlanan dosyalarla sorunlar ve çözüm önerileri sunulmuş ancak, bir arpa boyu yol alınamamıştır. Son dönemde ise randevu almak bile güçleşmiştir.
68 çocuktan 1’i otizmli doğarken sorunlar da çığ gibi büyümektedir. Günümüzde bir ülkenin gelişmişlik düzeyini gösteren en önemli unsurlardan biri, o ülkenin genelde insanlarına, özelde ise engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı eğitim, iş, barınma ve destek hizmetlerinin yaygınlığı ve kalitesidir. Bu nedenle ülkemizin, engelli bireylere ve ailelerine yönelik hizmetlerin niteliğini ve ulaşılabilirliğini arttırması ve engelli bireylerin kendi kendilerine yaşamlarını sürdürebilecekleri, üretken bireyler olmasını sağlayacak olanakları oluşturması en önemli hedeflerimiz arasında olmalıdır. Unutmamalıyız ki toplumların gelişmişlik düzeyi en zayıf halkasına gösterdiği özenle anlaşılır.

Engelli bireyler ve aileleri günlük yaşamda karşılaştıkları her türlü engeli aşmak için bütün güçleriyle çalışırken, toplumun ve gerekli iyileştirmeleri yapabilecek konumda olan devlet yetkililerinin de yaşanan ve yaşatılan tüm engelleri fark etmelerini ve bu zorlukları ortadan kaldırmak için gereken toplumsal hareketleri başlatmalarını temenni ederiz.

ODFED