Ana Sayfa > Basın Açıklamaları > OTİZMLİ BİREYLER TEHDİT UNSURU DEĞİLDİR !
header-logo

Basında yer alan 8 yaşında otizmli bir çocuk yeni doğan kardeşini havlu ile boğarak öldürmeye çalıştı haberinin otizmli çocuklar hakkındaki kamuoyu algısını yanlış yönlendireceği endişesi taşımaktayız.

Bu tarz haberlerin konunun uzmanlarından bilgi almadan paylaşılmasını son derece sakıncalı buluyoruz. Zira 8 yaşında otizmli bir çocuğun planlayarak 2-3 dakika süreyle kardeşini boğma amaçlı bir eylem gerçekleştirmesi imkansıza yakındır. Yüzbinlerce otizmli bireyin tehdit unsuruymuş gibi gösterilmesini doğru bulmuyoruz.

Ayrıca pek çok uzman görüşünden yola çıkarsak kardeş kıskançlığı vakalarının sadece otizmlilere özgü bir durum olmadığı gayet açıktır. Bir haber yaparken olayın faillerini tanımlamak için sarışın, esmer çocuk diye sınıflandıramayacağımız gibi otizmli olarak da sınıflamamız abesle iştigaldir. Kişilerin özelliklerine olumsuzluk atfeden mesajlardan çekinmemiz özellikle üzerinde durmamız gereken bir konudur. Bu düpedüz ayrımcı bir yaklaşımdır ve hoş görmemiz mümkün değildir.

Bu nedenle bu ve benzer haberleri iletirken basın kuruluşlarının yayıncılık ilkelerini gözden geçirmelerinde yarar olduğunu düşünüyor ve haberin yer aldığı kuruluşlardan kaldırılmasını talep ediyoruz.

Ayrıca bu haberle oluşturdukları yanlış algıyı düzeltebilmek maksadıyla otizmin gerçekte ne olduğunu anlatan bilgilendirici bir haber yapılıp yayınlanmasının çok yerinde bir hareket olacağını düşünmekteyiz.

OTİZM DERNEKLERİ FEDERASYONU