Ana Sayfa > Genel > Otizm Eylem Planı Çerçevesinde DUYURUMUZDUR.
duyuru asp oep

” Otizm Eylem Planı ” OEP mutlaka hayata geçirilmelidir.

2 Nisan 2013 günü dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sayın Fatma Şahin tarafından ilan edilen ve halen hayata geçmemiş bulunan ” Otizm Eylem Planı taslak olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Web sitesinde geçmiş dönem Bakanı Sayın Prof. Dr. Ayşegül İslam’ın imzası ile yer almaktadır.

16 ocak 2016 günü Otizm Dernekleri Federasyonu, Otizm Federasyonu ve Anadolu Otizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri ve danışmanları ile yapılan toplantıda aldığımız karar gereği ODFED’in değerli danışmanları Ergin Güngör ve Yeşim Bayındır Zorlu ” OTİZM EYLEM PLANI ” taslağımız ve ASPB’nın web sayfasında güncellenmiş OEP taslağını karşılaştırmak, revizyon gereken yerleri varsa bildirmek üzere inceleme yaparak detaylı bir rapor sunmuşlardır. 2013-2016 ASPB OEP KARŞILAŞTIRMALI RAPOR  ve OEP2013-OEP 2016 Karsılaştırma Tablosu

Biz Aileler için hayati önem taşıyan Otizm Eylem Planı’nın acilen hayata geçirilmesi gerekmektedir. Hazırlanan rapor, daha fazla vakit kaybetmeden Otizm Dernekleri Federasyonu, Otizm Federasyonu ve Anadolu Otizm Federasyonu ile birlikte en kısa sürede Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sunulacaktır.

OEP (Şubat 2016 ) taslağı maddeleri özet olarak yedi konu başlığı altında toplanabilir.

1.Farkındalık çalışmaları ve kurumlar arası işbirliği,

2.Erken tanı, tedavi ve müdahale zincirinin kurulması,

3.Ailelere yönelik hizmetlerin geliştirilmesi,

4.Eğitsel değerlendirme, özel eğitim destek eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinin geliştirilmesi,

5.İstihdam süreçleri ve çalışma hayatı,

6.İnsan kaynakları ve ihtiyaç analizlerinin yapılması, gerekiyorsa fiziksel çevrenin de düzenlenmesi,

7.Sosyal hizmet; sosyal yardım, bakım hizmetleri ve toplumsal yaşama katılım.

aa